9+1 stars που έδωσαν μάχη με την κατάθλιψη και την ξεπέρασαν

Η κατάθλιψη δεν είναι πρόβλημα μόνο των κοινών θνητών...
9+1 stars που έδωσαν μάχη με την κατάθλιψη και την ξεπέρασαν

Της Γεωργίας Τζαγκαράκη

Η κατάθλιψη είναι η πιο διαδεδομένη νόσος της σύγχρονης εποχής, πράγμα για το οποίο «φωνάζουν» οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας σε κάθε ευκαιρία. Λίγο οι γρήγοροι ρυθμοί ζωής, λίγο τα οικονομικά αλλά και συναισθηματικά προβλήματα συντελούν στο να εξελίσσεται αυτό το πρόβλημα με ταχύτατους ρυθμούς.

Από αυτό φυσικά δεν θα μπορούσαν να εξαιρεθούν και οι stars του Hollywood. Μπορεί να θεωρείς πως η ζωή τους είναι πιο εύκολη από την δική σου λόγω της προβολής αλλά και της οικονομικής επιφάνειας που έχουν, όμως η αλήθεια είναι πως όταν σβήνουν τα φώτα όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στο τέρας της κατάθλιψης.

Κάποιες από τις stars που αναμετρήθηκαν και νίκησαν την κατάθλιψη, δημοσιοποίησαν το πρόβλημα τους για να πείσουν όσες γυναίκες πάσχουν να αναζητήσουν βοήθεια. Στη λίστα που ακολουθεί θα δεις ονόματα που ούτε θα είχες σκεφτεί ποτέ πως μπορεί αν έπασχαν από κατάθλιψη.

Όμως όπως είπαμε και παραπάνω, όταν σβήνουν τα φώτα ακόμα και οι πιο λαμπερές stars κουβαλάνε το προσωπικό σταυρό τους. Εξάλλου η κατάθλιψη δεν φθείρει το σώμα, αλλά την ψυχή.

Britney Spears

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Britney Spears (@britneyspears) στις

Reese Witherspoon

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Reese Witherspoon (@reesewitherspoon) στις

Lady Gaga

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Lady Gaga (@ladygaga) στις

Catherine-Zeta Jones

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Catherine Zeta-Jones (@catherinezetajones) στις

Ellen DeGeneres

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Ellen DeGeneres (@theellenshow) στις

Gwyneth Paltrow

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Gwyneth Paltrow (@gwynethpaltrow) στις

Cara Delevigne

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Cara Delevingne (@caradelevingne) στις

Miley Cyrus

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Miley Cyrus (@mileycyrus) στις

Demi Lovato

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Demi Lovato (@ddlovato) στις

Angelina Jolie

 

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

 

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Angelina Jolie (@angelinajolie_offiicial) στις

Το χαμόγελο και η επιτυχία τους δεν θα μας έκαναν να σκεφτούμε πως αυτές οι γυναίκες αντιμετωπίζουν πρόβλημα κατάθλιψης. Το ξεπέρασαν επειδή μίλησαν και αυτό είναι κάτι που πρέπει να έχουμε όλες στο μυαλό μας.

What's Next